Masaj

Uzman kişiler tarafından yapılan masaj kas liflerini kuvvetlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır.Ayrıca masaj yapılan bölgedeki hücreler kan ile dolduğundan yağların erimesine yardımcı olur.Bunun sonucunda kırışıklıklar gerilirken, dokularda da canlanma meydana gelir.Uzman ellerden yapılan masaj insanı hem psikolojik olarak rahatlatır hem de moralini yükseltir.

SELÜLİT MASAJI

Selülit vücudun belirli bölgelerinde dolaşımın, bağ dokusu ve yağ dokusu metabolizmasının bozulmasıyla oluşan, bayanların büyük problemlerindendir.Selülit, kilodan tamamen bağımsızdır.Selülit tedavisinin en önemli uygulaması masajdır.Selülit masajı dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar.Cildi sıkılaştırıcı, besleyici ve yağ çözücü özellikte bazı özel yağ karışımlarıyla uygulandığında portakal kabuğu görünümünü geçirmektedir.

KLASİK MASAJ

Vücuda tamamen uygulanan klasik masaj, dolaşım hızını arttırarak dokuları ve hücreleri canlandırır, dolaşımı düzenler, kas gerilimini azaltarak konsantrasyonu güçlendirir.Masaj yaptıran kişi günün yorgunluklarından ve stresinden kurtulur; rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hisseder.Masaj yağları ile yapılır ancak bazen isteğe bağlı olarak kayganlaştırıcı malzeme kullanmadan da uygulanabilir.Öfleraj ( sıvazlama ), petrisaj ( yoğurma ), firiksiyon, tapotement ( darbeleme ), vibrasyon ( titreşim ) teknikleri kullanılır.

BÖLGESEL MASAJ

Baş - boyun , ense - omuz - sırt , sırt - bel , kol ve bacak gibi bölgelere yapılır.Genellikle bölgesel sorun olan bölgeyi tedavi edici bir masaj uygulamasıdır. Rahatsızlık tespit edildikten sonra doktor kontrolü ve tavsiyeleri doğrultusunda belirlenen bir program eşliğinde uygulanır.Baş boyun omuz masajları; baş ağrısı, uykusuzluk, gerginlik, sırt ve boyun ağrıları, tutulmalar ve saçın güçlenmesi ve sağlığını kazanması gibi sorunların tedavisinde etkindir. Sırt masajı; gerginliği azaltır, sırt kaslarını gevşetir, ağrı ve tutulmaları engeller.Sırt masajı kasları gevşeterek acı ve ağrıları hafifletir. Kol ve bacak masajları yorgunluğu alarak ağrıların azalmasında yardımcı olur.